Neden Özgürlük Anıtı Projesi?

Özgürlük Anıtı, dünyadaki benzer eserler içinde en bilineni. Yerinde görme fırsatı bulunamasa bile, günümüzün sinema ve kitle iletişim kanalları sayesinde,milyarlarca insan bu anıtı tanıyor. Hatta ABD deyince, akla ilk gelen figürlerin başında "Özgürlük Anıtı" yer alıyor.
Ancak, her ne kadar elindeki meşale aydınlığın sembolü olarak kabul edilse de, bu heykelin gerçek öyküsü henüz aydınlığa kavuşmuş değil. Oysa Özgürlük Anıtı, 19. yüzyıllın ortalarında, farklı bir projede kullanılmak üzere hazırlanmış, sonrasında da üç kıtada üç ülkenin yer aldığı ilginç bir öykünün sonunda bugünkü yerine konmuş.
Heykel, Fransızlar tarafından yapılmış, kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD'ye hediye edilmiş. Ama projenin gerçek sahibi, Osmanlı Devleti'ne bağlı Mısır Valiliği. Planlanan yer ise, dönemin dev projesi olarak kabul edilen Süveyş Kanalı'nın girişi. Heykelin, Mısır Valisi Said Paşa tarafından projelendirildiği ve sipariş edildiği tarih ise 1854. Yani Özgürlük Anıtı'nın ABD'ye nakledilişinden yaklaşık 30 yıl önce. Üstelik üretim masraflarının da Osmanlı Devleti tarafından karşılandığı biliniyor.

Proje Detayları

  • Proje: Özgürlük Anıtı
  • Projenin Uygulandığı Yer: New York / Amerika
  • Proje Başladığı Tarih: Mayıs 2016
  • Proje Bitiş Tarih:

Web Sitesine Git

İletişim Adresleri

444-9-948
info@yigityatirim.com

Brooklyn

NY 10128

İstanbul Cad. Altınova Mah.

No:428 Kat:10-11 Daire:39 Osmangazi/BURSA

İstanbul Cad. Alaşarköy Mah.

No:24
Osmangazi/BURSA