Noel Baba Projesi Nedir?

Kutsal topraklardan bir inanç yolculuğudur Anadolu.

Evleriyle dost insanıyla sevecen bir kıyı kasabasında, bir dağ köyünde mola vermedir. Arinna'dan Kibele'ye, Rea'dan Meryem'e baş tacı anaların '' öyle bir boynuma sarılışı ''dır. Hacı Bektaşi Veli'lerin, Yunus Emre'lerin , '' iri ve hasretli '' elleridir. Ezgilerle ağlayan, ezgilerle gülendir. Kutsal olana sevdaların, ölümden beter acıların şiiridir Anadolu. Devlet kuranların ve devlet yıkanların yazılmış ve yazılmamış tarihidir. Delfoi'deki sunaktan İbrahim'e , Musa'ya sığınandır. Olympos'ta yanan Şimera ateşinin efsanesi, Decius'un zulmünden kaçan '' Yedi Uyurların '' destanıdır.

Bir filozof ozanın - gerçi her ozan öyledir ya - '' güzelliğin on par etmez şu bendeki aşk olmasa '' dizeleridir. '' Seher vakti çaldım yarin kapısını / çıkageldi bir gözleri sürmeli ''lerin gönül gözüyle, tasavvuf gözüyle görenidir. Gün gelir Karadeniz'in gizemli dağlarında bir şaman rahibin peşine düşer pervasızca. Gün gelir Tarsus'lu bir havari olur. Ephesos'tan sürgün edilir.

Demre kumsalında Nichola'nın ayak izlerini arar kimi zaman.

Bir de bakmışsınız soluk soluğa Toroslar'ı aşıp bir Selçuklu camiinde ilahi ezgilere sığınır dostlarıyla. Erciyes’te açan “Yüzyıl Çiçeği” nin efsanesi; “Yörük Ali” lerin, “Karayılan” ların destanıdır Anadolu. Bakire Meryem'in Aziz Yuhanna misali can yoldaşıdır. Yaz güneşi altında adaklar adayan, kış ayazında Nemrut'un sarayına sorgusuz sualsiz taht kurandır.

Sivas dağlarında “Madımak” toplayan, Elazığ’da “Çayda Çıra” oynayandır. Sözün özü, "Nuh'a beşikler veren, salıncaklar, hamaklar kuran" Anadolu'nun kardeşliğidir, tarifsiz güzelliğidir, dost yüreğidir Anadolu. Dili, gönlü, yolu açık ola...

NOEL BABA...

Saint Nicholas, Patara`da doğdu, Myra`da (Demre) yaşadı. O “gökyüzünün bir hediyesi, ana-babasının dualarının ve sundukları adakların bir meyvesi, yoksulların kurtarıcısı”olarak dünyaya gelmişti.
9. yüzyılda Avrupa`nın tümü, onu “çocukların ve denizcilerin koruyucu azizi” olarak tanıyordu. Nicholas, dünyada barışın, dostluğun ve yardımlaşmanın simgesi oldu. O, tüm varlığını ihtiyacı olanlara, acı çekenlere, hastalara yardım ederek harcamayı seçenlerdendi. Nicholas, Noel Bayramı’nın, çocukların, kadınların, öğrencilerin, fakirlerin, denizcilerin, rehincilerin, tüccarların, bankacıların, fırıncıların, hakimlerin, mahkûmların, Bizans Katolik Kilisesi’nin, Yunanistan’ın, Rusya’nın, Sicilya’nın ve diğer çok sayıda şehrin ve kiliselerin koruyucu azizi olarak kabul edildi.
Yaşadığı sürece, inancı ve halkı için mücadele etti. Ürkek biri değildi. Başkalarının gücü ve zenginliği karşısında asla boyun eğmedi. Saint Nicholas, dünyada yaygın olarak Noel Baba ve Santa Claus adıyla tanınıyor. Avrupa ülkelerinde Kris Kringle ve sadece ‘Santa’ olarak da bilinen Saint Nicholas, çocuklara Noel bayramından bir önceki gece, yani 24 Aralık gecesi hediyeler getirmesi ile ünlüdür. Ancak bazı Avrupa ülkelerinde çocuklar, hediyelerini Aziz Nikola Günü olarak kabul edilen 6 Aralık’ta alır.

Proje Detayı

  • Proje : Noel Baba
  • Projenin Uygulandığı Yer: New York
  • Proje Başladığı Tarih: Mart 2016
  • Proje Bitiş Tarihi: -

İletişim Adresleri

444-9-948
info@yigityatirim.com

Brooklyn

NY 10128

İstanbul Cad. Altınova Mah.

No:428 Kat:10-11 Daire:39 Osmangazi/BURSA

İstanbul Cad. Alaşarköy Mah.

No:24
Osmangazi/BURSA